Jdi na obsah Jdi na menu
 


Combat

31.03.2007

Combat není jen 1 skill, ale je to složení Defense, Attack, Strenght a Hit Point. Combat level také ovlivňuje prayer skill, ale to je jiná kapitola. 

Zbraně

Bojovník bez zbraně není bojovník. V počátcích se musíte spokojit s bronzovými zbraněmi. Naštěstí JAGEX přidalo do hry učitele a mezi ně najdeme i učitele boje. Ten na požádání vám předá meč a štít pro trénink. Samozřejmě není to nijak extra skvělé vybavení a proto je dobré začít tvrdě cvičit na skillu Attack, abyste měli přístup k lepším zbraním, z počátku to jsou bronzové, železné, ocelové, černá ocel, mithrilové, adamantové a po dosažení 40. levelu v Attack se vám dostane do rukou nejlepší zbraně, jsou to runové a ve free světě jsou nejsilnější. Kromě materiálové diference zbraní, jsou tu i typové.

Dagger - dýka, nejslabší, ale také nejrychlejší. Jejich uplatnění se ale ve free moc nenacházejí.

Mace - palcát patří mezi slabší zbraně a také mají nulové využití.

Sword - meč už je o něco použitelnější, ale kvůli slabšímu poškození se také nenachází uplatnění.

Warhammer - válečné kladivo patří mezi silné, ale pomalé zbraně, také mají slabé využití.

Scimitar - asi nejpoužívanější zbraň ve hře. Scimitary jsou rychlé a silné, hodí se na trénink, tak i do wild.

Long Sword - o něco silnější než Scimitar, ale kvůli slabší rychlosti není moc populární.

Battle axe - bojová sekera disponuje ničivou silou, ale slabší rychlosti. Battle axe slouží především k tréninku síly a podobně jako Scimitar se hodi také do wild.

2H - obouruční zbraně jsou nejsilněší, mají několik nevýhod, prvním z nich je rychlost a druhá je nemožnost používat štít, proto nejsou moc populární.

Brnění

Podobně jako zbraně i zde nacházíme materiálovou a typovou diferenci. Opět tu máme bronzové až po runové.

a) Slabší výzbroj

Medium helm, chainbody a square shield.

Tato brnění jsou lehčího charakteru a jsou spíše pro začátečníky, moc dobře nechrání, ale i tak, proti slabším monstrům jsou použitelné, dokud nezískáte dostatek financí na pořízení lepších.  

b) Silnější výzbroj

Full helm, platebody, plate legs a kite shield.

Toto je nejlepší vybavení pro válečníka, poskytují nejlepší ochranu proti melee i ranged útokům. Jen chci podotknout, že warrior má extrémní penále v obraně vůči magii, takže pokud hodláte zabíjet mágy v kovových brněních, tak na to tvrdě doplatíte.

Trénink

 

Trénovat musíte všechny 3 skilly (Attack, Defense a Strenght), Hit Point se trénuje samo, stačí zasahovat nepřátele a XP jde automatický. Pokud nevíte jak trénovat třeba obranu (defense), tak je to ikona zkřížené meče v panelu. Tam nastavte na styl útoku Block, čímž budou zkušenosti nabíhat do Defense Skill. Pokud si nejste jisti, co který styl útoku přidává, tak stačí najet myší na daný styl a zobrazí se vám do jakého skillu vám nabíhají zkušenosti. na obrázku je vidět styl SLASH, dává xp do síly (strenght).

Kde trénovat?

a) Začátečník

V počátcích toho moc zabíjet nemůžete, nejen že vaše zásahy jsou slabé, ale také tělesná odolnost. Nejlepším místem pro combat level 3-20 jsou krávy, jsou poměrně neškodné, padají z nich maso, kosti a kůže. Kůže se hodi na podej, kosti na trénink prayer skill a maso můžete opékat a doplňovat ztracené životy. Krávy můžete najít v oblasti Lumbridge, východně od Hradu.

Poblíž krav najdete i domeček s gobliny, i tam je dobré místo na trénink. Goblini dropuji runy a peníze, což se pro počáteční postavu hodí.

b) Pokročilý

Hobgoblinní mají 28.-42. combat level. Na tyhle bych doporučoval 40. lvl combat, minimálně mithrilové brnění, jinak budete mít extrémní spotřebu jídla. Z těchle padá kosti, cenné runy (nature, cosmic, chaos a law), drahokamy, peníze a hlavně velmi cenné Limpwurt root. Limpy jak se jim zkráceně říká se používá ve free světě k výrobě lektvaru síly, v member jsou také velmi žádané, takže pokud nasbíráte tak 1000 kořínků, tak není problém si vydělat okolo 500 000 gp.

 

Red spider mají 34. combat level. Můžete je najít na Karamja v sopce, nebo ve Varrocku v kanále. Mají slabou obranu a dobře se na nich cvičí combat, zkušenosti jdou velmi rychlé, na těchto potvorách jsem se vycvičil na 60. level. Okolo nich můžete najít vajíčka, jsou to lukrativní suroviny na herblore pro membery, takže i tady se dá na nich pěkně vydělat.

c) Warrior

Ledová jeskyně poskytuje pro free hráče nejlepší místo na trénink. Najdeme tu Ice warriory (57) a Ice Giant (53). Ice warrior mají dobrou obranu i útok, takže dost často zasahuji, padají z nich šípy (mithrilové a adamantové), kvalitní runy a peníze. Ice giant zase poskytuji zásoby big bone, peníze a kvalitní runy. O Ice cave je vždy velký zájem jak ve free, tak i member, dost lidí sem chodí trénovat combat. Doporučený level 70-80.

Lesser demoni se nacházejí v sopce na Karamje. Mají 82. combat level, jsou pomalý, dobře se zasahují a jsou celkově neškodní. Na tyhle doporučuji runové brnění, i o tyhle monstra je ve free velký zájem, neboť dropuji peníze, runy a hlavně rune med helm, která stojí 10 000 gp a po high alchemy z ni získáte 11000 gp.

Magic

31.03.2007

Prvním omezením v používání kouzel je váš mage lvl, která omezuje, jaká kouzla můžete používat. Dalším a důležitějším omezením jsou runy. Každé kouzlo potřebuje na použití určité množství run. Posledním omezením je ,,kde trénovat“ a jaká kouzla používat.

Runy: Jde je ve zkratce rozdělit na elementární, bojové a nebojové. Mezi bojové runy bych zařadil i prokletí, které vám v souboji pomohou oslabit protivníka.

 

Všechny runy až na law a nature se dají koupit v runeshopu ve Varocku a Port Sarimu.

Elementální                                Bojové                                                 Užitkové

  

Elementární runy jde nahradit hůlkama, které nahradí neomezené množství určitého typu run:

 

Trénink

  

Ze začátku je nejlepší používat základní útočná kouzla protože je to nejrychlejší způsob získání expů. Jako místo tréninku bych doporučil ostřelovat Scorpiony(lvl 14) v Al-Kharid ze skal v okolí dolů, kde na vás nemůžou. Tímto způsobem se v pohodě dostanete na levely použitelné pro teleportaci.

 

Když můžete používat teleporty je to také způsob tréninku. Nakoupíte ve world 1 nějaké law runy(cena by neměla překročit 400ea) a dal jen stojíte na místě a používáte nejlepší možný teleport a expy naskakujou samy. Tento způsob, ale nepraktikuju kvůli nezábavnosti a velké ztrátovosti.

  

Nejrychlejší metoda jsou combat kouzla (strike,bolt atd), kdy expíte zároveň HitPoints tak mage. Je to rychlé, navíc můžete získat cenné dropy (rune medium helm z lesser démonu na Karamje), které aspoň částečně vrátí ztráty za nákup run.

Další a nejdůležitější mylník přichází s lvl 55 a kouzlem High Alchemy, kdy můžete alchemovat většinu předmětů na zlato, jako byste je prodávali do specializovaného obchodu a byl to první kus. Oplatí se to (počítaje 300ea za nature runu) jen s věcmi s vyšší cenou než 300 gp (steel plate,mith plate, amulety), protože získáte víc než za prodej do obchodu nebo general shopu.

Další možností je používáni kouzla TeleGrab(lvl 33) v Zamorakově oltaři nad Faladorem, kde grabováním Wines of Zamorak získáváte mage xp. Tato metoda patří mezi nejnudnější, ale zároveň je jediné 100% výnosná.(Law runa stojí 350ea, air runy nahradíte hůlkou, takže vás Wine stojí 350ea...a prodat můžete 800-1000ea). Poslední možností tréninku sou enchant kouzla, které přidávají amuletům, prstenům a další jewellery. Kouzla jsou ve free světě čtyři a používaji se podle kamenu (sapphire, ruby, diamont), který máte ve šperku a které chcete alchemovat. 

Poslední zatím nezmíněné kouzlo je Bind, které drží protivníka na místě po dobu 5s. Pro trénink, ale podle mého názoru není nejlepší, protože se používa na 99% ve wildy při player killingu(PK).

Závěr

Mage je všeobecně považován za jeden z nejdůležitějších skillů. Důležitý pro pohyb, získávání peněz i souboj, proto doporučuju mít mage lvl co nejvyšší.V members světe získává magic eště větší význam díky možnosti alchemováni luků a jiným tipům magie (Ancient,Lunar), ale o tom až někdy jindy....

Ranged

31.03.2007

Ranged skill je jen a jen o tom,jak umíte používat luk, popřípadě kuš. Hodně se používá ve wildu. Zkušenosti do tohoto skillu budou přibývat podle toho, jaký styl útoku používáte. Pokud útočíte Rapid nebo Accurate tak dostáváte 4xp za hit, pokud Longrange tak to jsou 2xp do Defense a 2xp do Ranged. Nejrychleji střílíte s Rapidem.

Frekvence trefování do monstra ovlivňuje Ranged bonus.Čím je větší, tím lepší. Je snad jasné že pokud budete při tréningu oblečeni do nějakého Armoru, tak se váš Ranged bonus značně sníží. Armory pro rangery se dají vyrobit Craftingem. Na ranged je potřeba hlavně luk a šípy.

  

Luk se dá sehnat ve Varrocku v Lewově obchodě východně od Varrockého náměstí a také v Rimmingtonu. Free hráči jsou značně znevýhodněni. Nemají rune šípy, nejlepší luk Maple a nejlepší brnění Green Dragonhide.

Pár tipů na začátek:
1) Na trénink používejte iron, maximálně steel arows.
2) Existují dva druhy luku, Shortbow a Longbow. Oba jsou uplně stejné až na to že Shortbow je rychlejší a Longbow dostřelí dál.
3) Při trénování choďte na tzv. Safe spoty, což je místo kam na vás potvora nemůže. Safe spot může být třeba za kamenem, židlí, stolem, plotem či řekou.
4) Po zabití příšery nezapomeňte sebrat šípy, protože dost lidí vám je rádo vezme a nevrátí.

»»»»»»»Level 1 až 10«««««««

Začátky jsou těžké a nudné…….a ani u Rangedu není výjimka. Rozhodně užívejte bronze arrows a luk co nejlepší, Brnění si sežeňte nebo vyrobte. Pokud vám šípy dojdou,můžete si v Lumbridge vzít od Ranged Tutor Training bow a arrow.

Zkuste to na slepicích a sběrem feathers si přivydělejte, další varianta je Man a Woman kterých je všute hafo, třeba v hospodě ve Varocku, kde můžete střílet i přes stoly.


»»»»»»»Level 10 až 20«««««««


Tak teď vyzkoušejte třeba krávy nebo škorpiony. Minotauři level 12 ve Stronghold of Security by mohli být dobrým cílem a navíc dropují šípy, takže je možné že odejdete s více šípama než jste měli.


»»»»»»»Level 20 až 30«««««««


Je čas trochu  provětrat peněženku. Asi za 1k si kupte Stundet chaps a body (V Horvikově obchodě ve Varocku) a sežeňte si Coif. Vyzbrojte se a deme potrápit barbary. Jsou dobrý cíl, je jich hodně a je zde multicombat, takže se můžete přidávat k boji a vyváznout beze zranění. Ale pozor! Barbaři občas házejí sekery a někteří mají luky.


»»»»»»»Level 30 až 40«««««««

Teď si zajdeme hlavně pro Maple bow a potom na…..třeba na Hill gianty, nebo klidně na Minotaury level 27. Každopádně teď už máte dost možností kam jít.


»»»»»»»Level 40 až 6O«««««««

Táááák a je to tu, bod zlomu, Green dragonhide. Ale pozor, na nošení Green dragonhide body je potřeba defense level 40 a splněný quest Dragon Slayer. No tak si to pořiďte a šup na Moss gianty na Karamje kde je safe spot vedle kytky nebo Lesser deamon v sopce. Mimochodem od tohoto levelu bych začal chodit do wildu.


»»»»»»»Level 75+«««««««
Teď už si choďte kam chcete. Ve Free světě máte na kteroukoliv potvoru, a s takovým levelem se nebojte jít do wildu. 

Prayer

31.03.2007

Popis:

Prayer je skill, který se řadí mezi bojové dovednosti. Ve své podstatě se jedná o modlitby, které vám dočasně zvýši některou z bojových dovedností a nebo poskytne jiné nebojové služby.

 

Tréning:

Prayer lze trénovat pohřbíváním kostí. Ve free sekci můžete pohřbívat Normal bones a Big bones. Za každou pohřbenou kost dostanete příslušné zkušenosti. Pokud pohřbíváte normal, dostanete 4,5xp a pokud Big, pak 15xp. Stačí jednoduše na kost v inventáři kliknout.

Normal bones

Big bones 

 

Modlitby:

S vaším stoupajícím prayer levelem se vám zpřístupňují nové a nové motlitby.

 

Pokud chcete motlitbu použít, stačí kliknout na příslušnou volbu. Motlitba bude aktivní dokud jí sami nevypnete, nebo dokud se prayer nevyčerpá.

Zde je seznam a popis jednotlivých modliteb dle výše uvedeného obrázku.

 

 

DOPLŇOVÁNÍ PRAYERU

V případě, že si prayer vyčerpáte, není třeba zoufat. Vyhledejte některý z kostelů a pomodlete se u oltáře. Tím se vaše prayer pointy opět naplní a můžete je opět použít. 

 

POUŽITÍ

Jednoznačně při soubojích ať už s monstry či nepřátelskými hráči. Výhodou je kombinování několika modliteb najednou. Kupříkladu aktivovat zvýšení síly, útočnosti, obrany a melee protectu najednou. Počítejte však s rychlejším odečtem prayer pointů. Velmi šikovná je modlitba na ochranu věcí. Pokud se schyluje do tuhého a váš konec se blíží, aktivujte jí. Zachráníte si při smrti o jednu věc navíc.

 

ZVÝHODŇUJÍCÍ DOPLŇKY

Ve free sekci je pár věcí, které vám prodlouží dobu po kterou můžete "odříkávat" některou z modliteb. Je to Holy symbol a Monk robe. Pokud máte tyto věci na sobě, prayer pointy se nebudou odečítat tak rychle.

 

IDEÁLNÍ MÍSTA PRO TRÉNING

Je dobré začínat zabíjením slepic. Obecně platí co rána, to kost a jako bonus několik peříček, které se dají zpeněžit. Dalším výhodným postupem je zabíjení jakýchkoliv monster s Big bones.

Jestliže se nebojíte do wild, můžete navštívit lokaci jménem Bone yard, kde se na zemi respawnují jak normal, tak big bones.

 

Smithing

31.03.2007

Smithing

Úvod:
    Základním předpokladem pro úspěšné trénování smethingu je ovladnutí technologie smeltování: technologie nutné pro tvorbu bars, které potřebujete pro výrobu sekundárních produktů z rud. Další věcí je nutnost zásoby rud, proto se s ,,expením“ smithingu obvykle váže i ,,expení“ mining. Další možností je rudy kupovat, ale tento postup se finančně neoplatí a navíc vás může i zdržovat.

K samotnému smithingu:
    Když už máme natěžené ores musíme pro další postup najít na mapě pec (furnace ), ve které můžeme bary z rud vytvářet.
 
Na obrázku je pec, kterou najdete v Al-kharid a která je ve free světě nejblíž bance, tudíž nejčastěji používaná.


      Bars
 Ore Plus BarLevel
Exp  Notes
    0 8 Základní bar.
  -  15 12,5 50% šance na úspěch při smeltění.
  -  20 13,7 Vhodné pro tréning craftingu.
  
2
  30 17,5 Skvělé pro trénink.
  -  40 22,5 Vhodné pro tréning craftingu.
  
4
  50 30 Doporučuje se používání Superheat.
  
6
  70 37,5 Doporučuje se používání Superheat.
  
8
  85 50 Doporučuje se používání Superheat.


Metody smeltingu:
    V zásadě existují 3 možnosti jak vytvářet bary.

1.    Nejméně používaný způsob. Příjdete k peci klicknete na ore a levym tlačítkem myši ,,Use“ na pec. Doporučuju pouze v malých oběmech, jinak se uklickáte k smrti.

2.    Dalším, asi nejčastěji používaným způsobem je naplnění inventáře např: iron ore. Příjdete k peci a po klicku vám vyjede menu, jaké bary chcete smeltit:
V našem případě pravým tlačítkem myši na ikonu Iron baru. Ukáže se další menu tentokrát s počtem barů, které chcete vyrábět:
Když máte plný inventář, nebo vám počtem nevyhovují předem definované hodnoty vyberete možnost ,,X“, která vám umožní smeltit libovolný počet barů. (omezený pouze místem v inventáři)
Enterem odsouhlasíte a postavička veselé smeltí.

3.    Posledním možným způsobem, který se oplatí provozovat až od mithril nebo adamant barů je používáním kouzla Superheat Item(lvl 43). Tímto kouzlem dokážete tvořit bary bez přístupu k peci (ve wilderness, mining guildě při výrobě mithril barů) .
Jedno kouzlo stojí 1Nature rune a 4fire runy, které sice jde omezit staff, ale při průměrné ceně 350ea za nature rune se důrazně nedoporučuje používat na nižší než mithrilové bary. (Při použití na Iron ore ale zaručuje 100% uspěšnost)

Sekundární produkty (vlastní smithing):

Když se po měsících svědomitého tréninku stanete Master Smithery můžete si sami vyrábět všemožná brnění,zbraně,štíty atd. Ale než vyrobíte první Rune full musíte vědět jak vyrobit bronze dagger J.
    Takže ,,Jak na to“ :

Když už máte zásobu barů na úpravu můžete se do toho pustit kdekoliv u kovadliny  .Osobně doporučuju tu u Varrocké west banky, protože je nejblíž a nejpříjemnější.
Jediná věc, kterou kromé barů potřebujete je kladivko (hammer). Kladivo se dá koupit v General Shopech, volně vzít ze země v Dwarven Mine nebo jako poslední možnost ,,vymlátit“ z trpaslíků (Dwarf).

S připraveným kladivem a bary se postavíme k anvil (kovadlina) a použijeme volbu ,,Use xxx bar with anvil“ ukáže se nám přehledná tabulka ve které vybereme kterou určitou věc chceme a můžeme vyrobit.
I v tomto menu se dá používat finta s pravým tlačítkem a ,,Make X“

Bonusy:
    Smeltování silver a gold barů se nepoužívá pro výrobu brnění ani zbraní, ale je primárně určené k expení Craftingu, k výrobě tiar, náhrdelníků, prstenů a amuletů.


Dodatky:
Tabulka:
Bronze věcí: http://kbase.runescape.com/lang/en/aff/runescape/viewarticle.ws?article_id=1892
Iron věcí:
http://kbase.runescape.com/lang/en/aff/runescape/viewarticle.ws?article_id=1895
Steel věcí:
http://kbase.runescape.com/lang/en/aff/runescape/viewarticle.ws?article_id=1896
Mithril věcí: http://kbase.runescape.com/lang/en/aff/runescape/viewarticle.ws?article_id=1897
Adamatine věcí:
http://kbase.runescape.com/lang/en/aff/runescape/viewarticle.ws?article_id=1898
A Rune věcí:
http://kbase.runescape.com/lang/en/aff/runescape/viewarticle.ws?article_id=1899

Další pece:
 
 
První se nachazí ve Faladoru na náměstí, 2. v Lumbridge před 2. mostem směrem od hradu.

Další kovadliny:
 
 
1.    Směr na East od Varockého náměstí. 2. Nad Faladorem.
 
 
3. V Dwarven mines. 4. Pod Draynor Village.

Mining

31.03.2007

a) Suroviny

   

Hornictví patří k velmi výdělečným činnostem v runescape a v kombinaci s kovářstvím (smith) se tato síla mnoho násobně umocní. V 1. levelu můžeme nanejvýš těžit měď a cín (Copper a Tin), ale od 15. levelu pak to jsou mnohem užitečnější suroviny, jako je železo, uhlí a další. Uhlí patří k velmi cenným surovinám, neboť jejich spotřeba obrovská, proto je v tomto světě velmi žádaným artiklem, jeho cena se pohybuje okolo 150 za kus.

Železo sice není tak žádané, ale jeho význam je poměrně velký. Rychlé se obnovuje, tudíž se hodí pro získávání XP do Mining a kombinace s uhlím můžeme vyrábět ocel.

Stříbro a zlato jsou šperkářské suroviny, slouží k výrobě náhrdelníků, prstenů a jiné. Ze stříbra se vyrábí tiary (čelenka) a holy symbol (přívěšek).

Mithril a adamant patří k cenným nerostům. Cena mithrilu se pohybuje okolo 250-300 za kus a adamant 900-1000 za kus.

Poslední surovinou jsou Runite Ore, na tohle už potřebujete 85. level. Ve freesvětě se vyskytuje v nebezpečných oblastech zvané Wildrness, kde vás mohou jiní hráči zabít, proto není snadné je získat. Má extrémní spotřebu uhlí, ale produkty z této suroviny jsou velmi drahé.

Speciální surovinou v v této hře jsou Rune Essence, postačí vám 1. level v těžbě. Abyste to mohli těžit, tak potřebujete splnit quest Rune Mysterious. Po splnění se budete moci teleportovat (například od prodejce run Aubury ve Varrocku) do essence dolu, kde si můžete tuto surovinu vytěžit. Slouží k výrobě run.

 b) Krumpáče

 

Základním vybavením horníka je krumpáč. V počátcích si musíte vystačit s bronzovým, který sice není nic moc, ale lepší než nic. Při postupu v dalším levelu v mining se vám zpřístupní další krumpáče, jako jsou mithrilové, adamantové nebo nejlepší runové (cena: 32000). Lepší krumpáče vám urychlí těžbu surovin. Krumpáče prodává obchodník Numrof v trpasličím dole  (dwarven mine ), ve městě Faladoru a samozřejmě je i opravuje.

Fishing

31.03.2007

Trénování fishingu je vhodné též pro hráče, kteří si oblíbili combat. Nemusejí pak utrácet za jídlo, naloví si jednoduše vlastní. Zvláštně ryby vyšších levelů jsou na trénování combatu velice oblíbené. Dají se sníst jedním kliknutím a léčí velké množství hitpoints. Při lovení ryb bývá na oblíbených místech sice poměrně velké množství hráčů, přesto si vzájemně příliš nepřekáží, na jeden fishing spot může lovit i velké množství hráčů. Samozřejmě, velké množství lovících trochu zpomaluje rychlost lovu, přesto je to ale snesitelné. Navíc na takových místech bývají hráči často velmi hovorní, můžete si tu během lovu popovídat, třeba i najít nové přátele.

Pokud začínáte s fishingem, můžete samozřejmě pro začátek navštívit fishing tutora. Najdete ho v Lumbrigdských bažinách, nedaleko ústí řeky Lum do moře.

 

Na lovení ryb potřebujete také příslušnou výbavu. To je pro začátek small fishing net, kterou dostanete v tutorialu. Pokud ji již nemáte, žádné neštěstí. Stačí zajít do Port Sarimu, kde se nachází jediný rybářský obchod v celé free sekci.

Obchodník jménem Gerrant prodává nejen small fishing net, ale i veškeré další rybářské náčiní které budete potřebovat později. Také vykupuje všechny druhy raw ryb, přesto považuji za výhodnější ryby nosit do banky, uvařit je a prodávat hráčům. Když už pro nic jiného, že takto aspoň získáte i expy do cookingu a taky, rybářský obchod je přece jen poněkud z ruky.

Rybářské potřeby

small fishing net - použitelná od lvl 1, lovíte s ní  shrimps, později anchovies

fishing rod - použitelný od lvl 5, lovíte sardine, později herring a nakonec pike

fly fishing rod - od lvl 20, lovíte trout, později salmon

harpoon - od lvl 35, lovíte tuna, později swordfish

lobster pot - od lvl 40, lovíte jen lobstery.

bait - návnada, potřebujete ji když lovíte s fishing rod. Na jednu rybu vám padne jedna návnada, mějte jich tedy dostatek.

feather - peříčka, potřebné k fly fishing rod. I zde platí, jedno feather na jednu rybu. Feather můžete snadno získat i zabíjením kuřat, případně můžetek oupit od hráčů, ale při nákupu od hráčů očekávejte vyšší cenu než je v obchodě.  

Druhy ryb

 Ryba Fish level
 

 1

 

 5

 

 10

 

 15

 

 20

 

 25

 

 30

 

 35

 

 40

 

 50

Výskyt fishing spotů a jejich rozdělení podle typu

a) net/bait fishing spot 

Zde lovíte se small fishing net shrimp od lvl 1 a také anchovies od lvl 15. Právě na tomto spotu musíte začínat. Od lvl 5 můžete vzít fishing rod a bait a začít lovit sardine tak, že kliknete na spot pravým tlačítkem myši a vyberete volbu bait. Máte-li v inventáři prut i návnadu, začnete lovit. Tímto způsobem také můžete od lvl 10 chytat herring. Spolu s nimi chytáte i sardine, vždy pokud je možné na jedno náčiní chytat víc druhů ryb a máte lvl na všechny druhy tak chytáte všechny druhy. Takové spoty se nachází na 5 místech free světa.

První a nejpoužívanější je v Draynor village.

Jeho výhodou je blízká banka i relativně blízký fishing shop. Úplní začátečníci si zde musí ale dávat pozor na dark wizarda, který pobíhá podél břehu v severozápadní části. Není třeba se ho nijak zvlášť bát, je to jen lvl 7. Napadne vás magií.

Druhý je v al-Kharidu pod bankou


I zde je velice blízko banka, je tu však menší počet spotů a do fishing shopu musíte běžet téměř přes celou mapu. Proto je používaný velice zřídka.

Třetí najdete na poloostrově pod Port Sarimem, v jeho západní části


Také zřídka používané místo, jeho nevýhodou je velká vzdálenost od banky. Můžete sice ryby nosit do fishing shopu který odsud zase tak daleko není, ale to se vám nevyplatí. Zde doporučuji lovit jedině tehdy pokud chcete ryby prostě dropovat.

Čtvrtý je v Lumbridge bažinách, tam kde je fishing tutor

Tento spot vám pro začátečníky doporučuji, banka je poměrně blízko, nachází se přímo ve hradu Lumbridge.

Pátý a poslední je na Karamje na molu

Tento je ale dost nevhodný, na Karamje vůbec není banka a cesta na Karamju a zpět stojí dohromady 60 gp.

b) lure/bait fishing spot

Na tento spot potřebujete fly fishing rod a k němu feather. Od lvl 20 takto lovíte trout, až dosáhnete lvl 30 tak i salmony. Přes bait část spotu s fishing rod a bait lovíte pike, lvl 25. Tyto spoty jsou jen na dvou místech.

První je v Lumbridge, mezi oběma mosty, na východním břehu řeky Lum

Z těchto dvou spotů tohoto druhu ten méně používaný. Do banky musíte běhat do Draynoru, protože i když je blíž Al-Kharid, tak tam musíte platit poplatek za průchod bránou tam i zpět. Silnější combaty nemusí do Draynoru běžet po cestě, ale mohou proběhnout mezi general shopem a zámkem v Lumbridge a přímo na západ mimo cesty proběhnout pozemkem draynorského vězení (Jail). Lidem s malým combatem to ale nedoporučuji, tamní stráže jsou agresivní a mají combat 20+.

Druhý je v Barbarian village


Hodně používaný, jeho výhodou je o něco bližší banka. Můžete běhat do Varrock west bank, ale spíše raději nahoru do edgevile.

c) cage/harpoon spot

Tento spot je ve fishingu nejdůležitější. Zde lovíte za pomoci harpuny od lvl 35 tuna, s harpunou můžete také od lvl 50 lovit swordfish. Ale co hlavní, tak s lobster pot můžete od lvl 40 chytat lobstery. Což je v současné době nejpoptávanější úlovek. Lobi jsou oblíbené jídlo pro ty co trénují combat, proto je bez problémů prodáte jak cooked tak raw. Tyto spoty se nacházejí jen na Karamje, nikde jinde v celém free světě.

Chytání ryb na Karamje

Karamja fishing spoty jsou nejdůležitější v celém skillu, a také je nejkomplikovanější se k nim dostat. Při cestě na Karamju si nikdy nezapomeňte vzít trochu peněz. Nejdříve musíte v Port Sarimu na molo a nasednout na loď, která vás za poplatek 30 gp dopraví na karamju. 

Na loď nasednete tak, že si promluvíte s některým ze 3 námořníků co před ní popochází. O něco rychlejší je, když na námořníka kliknete pravým tlačítkem myši a použijete volbu Pay-Fare.

Když vyjdte na karamje z lodi, jste na východním molu, odkud musíte přejít na severní molo. Tj jít kousek nápadně podél plotu od plantáže banánovníků a skrz plantáž na sever. Na těchto spotech bývá stále plno lidí. Máte-li naloveno, vydejte se zpět k molu na které jste přijeli.Cesta zpět stojí rovněž 30 gp. Ale abyste mohli zase odjet, musíte nejdříve mluvit s Customs officerem. Ten vám prohledá zavazadla jestli nepřevážíte něco nedovoleného, například alkohol. Opět můžete prostě použít pravé tlačítko a dát volbu Pay-Fare.


I když je možné na Karamje s harpunou lovit již od lvl 35, doporučuji ať raději ještě několik lvl počkáte. Přece jen, cesty vás vyjdou na 60 gp a je to docela daleko na chůzi. 

Náhodné události

Poslední co zbývá je pár slov o náhodných událostech. Samozřejmě vás mohou potkat obvyklé náhodné události, jako u kde čeho jiného, nicméně, fishing má také 3 vlastní.

1. River troll

Vyběhne na vás rozzlobený troll, začne na vás pokřikovat že ryby jsou jeho a napadne vás. Jeho combat se odvíjí od vašeho, vždy je ale silnější než vy. Útočí melee. Můžete se s ním pustit do boje, zvláště pokud máte na sobě brnění, ale pokud se vám to ani nechce zkoušet, prostě utečte kousek stranou a chvíli počkejte. Troll vás daleko pronásledovat nebude a sám brzy zmizí.

2. Vodní vír

Při lovení se fishing spot změní ve vodní vír. Na takovém spotu přestaňte chytat a najděte si jiný. Takový spot by vám totiž sebral vaše rybářské náčiní a museli byste jít pro nové. Spot po zmizení víru zmizí a objeví se o kousek vedle.

3. Ryba

Když začnete chytat ryby, ze spotu na vás vyskočí velká ryba, chňapne po vás a vyrazí vám vaše rybářské náčiní z ruky. Můžete si jej opodál zase sebrat, jen málokdy se stane že by vám spadlo do vody. Do vody padá nejčastěji na Karamje.

 

Cooking

31.03.2007

Jako vždy, i u tohoto skillu můžete pro začátek navšítivit cooking tutora.

Najdete ho v jižní části Lumbridge.Ve free je možné připravovat tato jídla:
 cooking lvl
 jídlo
 1 
 5 
 10 
 15 
 20 
 25 
 30 
 35 
 40 
 45 
 50 
 55 
Obrázky ryb jsou raw, ostatní jídla jsou již vařená. Dobrou chuť. ;-)Kuchařské náčiní:
Nyní si povíme něco o surovinách a taky náčiní potřebném pro vaření. Můžete si je posbírat v různých lokalitách, ale většinu pomůcek koupíte bez problémů za pát gp v kterémkoliv general shopu na rs. Najdete je v každém větším městě na rs.Pot - obyčejný hrnec do kterého si dáváte mouku. (O mouce si povíme níže.) Nalezitelný též v Lumbridge v hradní kuchyni.
Bucket  - kbelík. Použitelný jako návoda na vodu nebo mléko. Taktéž v Lum - sklep pod hradní kuchyní.
Jug - džbán. Použitelný jako nádoba na vodu, a také nutný pro výrobu vína. Tamtéž co bucket.
Cake tin - je třeba k výrobě cakes.
Bowl - miska. Nutná při výrobě stew. Taktéž v Lum v kuchyni.
Pie dish - forma na koláče. V general shopu jsem ji neviděla, nicméně, můžete si ji sebrat ve varrocku v zámecké kuchyni.Jak získat mouku:
Mouka je surovina potřebná pro vaření kde čeho, tedy mimo ryb.
Pro výrobu mouky potřebujete nejdířve nasbírat na poli grain (obilí).


Když máte grain, vemete si na každý svazek obilí jeden pot a jdete do mlýna. Mlýn se nachází jen na dvou místech:
Cesta mezi Drynorem a Lumbridge


a pak ještě také v cooking guildě (vstup pouze od lvl 32 a s Chefs hat)


Ve mlýně nejdříve musíte vyšplhat až nahoru do horního patra. Zde musíte použít grain na hopper (násypku), která je ve středu místnosti.


Po té se přemístěte k jižní stěně této horní místnosti a dejte Operate Hopper controls.


Toto můžete opakovat s jakýmkoliv množstvím obilí.
Když máte zasypáno, seběhnete zase dolů do přízemí. Mezměte si pot a vyberete s ním mouku(use pot to flour bin).

Bude tam tolik potů mouky kolik jste nasypali grain nahoře u hopper.

O dalších surovinách až přímo u pokrmů z nich připravovaných. ;-)Jak vůbec vařit:
Připravené syrové jídlo je možné vařit dvěma způsoby. Buď prostě na otevřeném ohni (fire) nebo v některé kuchyni na sporáku (range).
Všichni to známe, obojí jsme si vyzkoušeli v tutorialu. :) Oheň s chycenými shrimp a range s připraveným chlebem.
Výhodou vaření na ohni je to, že můžete vařit vlastně kdekoliv pokud máte logs a tinderbox. Jeho nevýhodou je však to, že spálíte větší množství jídla než na range. Též je dobré vědět že množství spáleného jídla ovlivňuje také druh dřeva které jste na oheň zapálili. Čím lepší dřevo, tím méně spáleného.  Některá jídla ale na ohni vařit nelze vůbec.
Na range můžete vařit absolutně cokoliv na co máte dost vysoký cooking lvl.
U obou stylů vaření nezapomeňte využít možnost pravého tlačítka myši. Tj dát vařit všechno jídlo daného druhu co máte v inventáři naráz. Ušetří vám to spoustu klikání.


Range najdete na mnoha místech na rs, nebudu je zde tedy vypisovat všechny. Jedním z poměrně oblíbených míst je náměstíčko hned na východ od faladorské east bank.


Vždy si na vaření většího množství jídla vybírejte range nedaleko nějaké banky a také, pokud tedy nevaříte ryby nebo masa, si vyberte místo kde je též zdroj vody. Sink a nebo fountain.Na free je možné vařit tyto druhy pokrmů:
Masa a ryby (Meats), chléb (bread), koláče (Pies), dušená masa (Stews), dorty (Cakes), pizzu (Pizzas) a víno (Wine).


Meats:
Sem patří všechny druhy mas co vám mohou dropnout zvířata a také veškeré ryby z fishingu.
Patří k nejpoužívanějším jídlům na rs, z toho prostého důvodu že jsou snadno dostupná a také je snadné je vařit.
Tímto druhem také musíte začínat trénink cookingu protože jen zde jsou možnosti pro lvl 1.
Masa i ryby můžete vařit jak na ohni tak na range a nepotřebujete k nim žádné další pomůcky.
Vařit můžete:
od lvl 1 meat, shrimp, chicken, anchovies a sardine
od lvl 5 herring
od lvl 15 trout
od lvl 20 pike
od lvl 25 salmon
od lvl 30 tuna
od lvl 40 lobster
od lvl 45 swordfish.


Breads:
Jak upéct chléb byste si měli pamatovat z tutorialu, přesto si to trošku připomeňme.
Na 1 bread potřebujete:
 1 jug of water a 1 pot of flour

Použijete jug na pot a vyberete hned první volbu - Bread dough.

Těsto pak prostě použijete na range.  Chléb nelze péct na ohni.
Jug of water je možné nahradit bucketem of water (kýblem vody).


Pies:
Pokud máte chuť na koláč, máte 3 možnosti:
od lvl 10 Redberry pie
od lvl 20 Meat pie
od lvl 30 Apple pie.
I na koláč potřebujete mouku, vodu a range, na ohni by to nešlo. Navíc na náplň to, co je třeba pro ten který druh a také pie dish, abyste měli v čem koláč upéct.
Opět použijete Jug of water na mouku a tentokrát vyberete druhou volbu - Pastry dough.

Hotové těsto použijete na Pie dish a na něj následně náplň.

Redberry pie naplníte Redberies, ty najdete nedaleko Varrock east mine.


Na meat pie vám stačí jakékoliv vařené obyčejné maso.

Na apple pie potřebujete cooking apple, můžete jej koupit od hráčů a nebo také sebrat nahoře v cooking guildě, leží tam na stole.


Stews:
Na stew potřebujete bowl, meat a potato(misku, maso a bramboru).
Bowl použijete na fontánu nebo sink, čímž ji naplníte vodou.
Na bowl of water pak použijete postupně ještě meat a potato.
A celou směs dáte uvřit na range nebo na oheň.
Vcelku jednoduchý recept, ne? :)
Brambory je možné koupit od hráčů a nebo si je prostě seberte na poli nedaleko Draynoru, tam jak jste sbírali grain.


Cakes:
Pro výrobu dortu potřebujete cake tin - formu abyste měli v čem dort upéct.
Samozřejmě na range, těžko by se vám dort povedl na ohni.
Také potřebujete bucket of milk, mouku a vajíčka.

Mléko seženete snadno, prostě vemete kbelík a podojíte krávu. V každém stádu krav je jedna napevno uvázaná, nejde zabít, zato je možné od ní získat mléko. Stád je na rs několik.

Vajíčka můžete získat jen na kuřecí farmě, východně od řeky Lum.


Obnovují se celkem rychle, takže není zase takový problém je nasbírat. Objevují se zhruba na prostředku farmy. Na obrázku východně od farmy můžete vidět také okraj ohrady s krávami.

Když máte suroviny, prostě použijete třeba mléko na cake tin a tím se vám vytvoří dortík, který musíte prostě jen upéct.
Na dort potřebujete cooking lvl 40.
Od lvl 50 také můžete vzít pak ještě tabulku čokolády a použít ji na hotový upečený cake. Tím vám vznikne chocolate cake.
Tabulku čokolády můžete koupit od hráčů a nebo vám ji také občas nabídne sandwich lady (známý a někdy protivný random).


Pizzas:
Na pizzu budete potřebovat opět mouku a vodu, k tomu navíc rajče(tomato) a sýr (cheese).
Těsto na pizzu vyrobíte podobně jako těsto na koláč nebo chléb, prostě jen zvolíte možnost Pizza dough.


Na hotové těsto postupně použijete rajče a sýr a pak upečete.

Od lvl 35 můžete vařit Plain pizza, na tu už nic dalšího nepotřebujete.
Od lvl 45 můžete vařit Meat pizza, do té po tom co ji upečete prostě přidáte už vařené maso (plain pizza + meat).
Od lvl 55 můžete vařit Anchovy pizza, do té pro změnu přidáte po upečení uvařené anchovies (plain pizza + anchovies)


Wine:
Na výrobu ušlechtilého nápoje zvaného víno budete potřebovat jug of water a grapes.
Sehnat džbán a naplnit ho vodou jak už víte není žádný problém. Ale hrozny - grapes musíte koupit od memberů.
Grapes použijete na džbán a můžete odložit do banky. Ono vám zfermentuje samo, stačí se například odhlásit a znovu přihlásit.
I když víno je použitelné na léčení jako jídla, tak ale mějte vždy na mysli, že vám také trošku hýbne s combatem.  Přece jen... je to alkohol, ne? :)Free cooking:
Když už se vám povede trošku postoupit výš s lvl tak, také můžete hráčům  nabízet tzv. free cooking něčeho. Nejčastějším artiklem bývají lobi.
To probíhá asi tak, že si napřed pořídíte nějakou zásobu například právě těch lobů a pak si prostě stoupnete do banky a vyvoláváte: "Trading cooked lobs for raw."  Poměrně často se vám může podařit někoho takhle nalákat a vyměnit s ním svoje vařené loby za jeho syrové a máte hned na čem trénovat. Díky téhle metodě můžete cooking poměrně rychle expit. Toto však skutečně doporučuji používat až u vyšších levelů, abyste nepálili to co měníte.Obchody:
Ke cookingu patří také cookery shop a food shop, také kebab seller. Přesto se o nich nebudu zmiňovat podrobněji, za celou dobu co hraji rs jsem žádný z těchto obchodů nepotřebovala.Cooking guild:
Na závěr zbývá pár slov o guildě. I když už o ní byla zmínka výše, tak přece jen malé zopakování.
Do guildy mají přístup jen hráči s cooking lvl 32 a s bílou šéfkuchařskou čepicí na hlavě. Čepici koupíte od hráčů.
Výhodou guildy je její poměrná blízkost k bance, nachází se totiž jen kousek severozápadně od varrocké west bank.


Najdete zde mlýn pro výrobu mouky, také cookery shop a různě po místnostech a patrech nějaké to kuchyňské nádobí a také cooking apples na výrobu apple pie. Range je samozřejmostí.

Crafting

31.03.2007

CRAFTING – FREE SEKCE

Autor článku: Elektrik

 

Řemeslnictví, tedy crafting je ve free sekci zaměřen na výrobu šperků, výrobků z kůže, částečného tkalcovství a hrnčířství.

 

TKALCOVSTVÍ

Jako free hráč si můžete vyrobit Ball of wool, čili klubíčko vlny, které můžete dále používat, ale o tom až níže. Nyní jak se takové klubíčko vlny vyrábí.

Nejdříve si musíte obstarat nůžky (shears). Jsou k dostání v generál shopech po celém Rescape za cenu 1gp.

Další krok je najít ovci, kterou můžete s nůžkami ostříhat.

Ovce se pasou v ohradě hned vedle general store u hradu v Lumbridge a nebo jižně pod Varrockem.

        

Tím získáte vlnu. Vlna je třeba dále zpracovat. Proto vyhledejte tkalcovský stav. V  prvním patře hradu Lumbridge naleznete první a u druhý přímo v budově Craft Guild.

Stačí když vlnu použijete na stav a klubíčko se automaticky upřede. Jestliže chcete klubíček vyrábět víc, klikněte myší na tkalcovský stav a v menu zvolte potřebný počet kusů.

(kliknutím obrázek zvětšíte)

 

VÝROBKY Z KŮŽE

Šití kožených výrobků je o kapku složitější nežli výroba klubíček bavlny. První krok je opatření kůže z krávy (Cow hide). Tu získáte tím, že krávu jednoduše zabijete.

Jakmile kůži opatříte, musíte vyhledat koželuha (Tanner). Ve free sekci jsou dva. První v Al Kharid hned vedle pece na smaltování cihel a druhý v prvním patře Crafting guild.

Ten vám kravskou kůži zpracuje. Můžete si vybrat jestli chcete Soft leather nebo Hard leather. Ze soft leather je možné vyrávět vícero věcí.

(kliknutím obrázek zvětšíte)

Za tuto službu si Tanner účtuje cenu od 1 do 3 gp podle kůže, kterou pro vás vyrábí.

Za soft 1gp a za hard už mince 3.

Nyní máte kůži zpracovanou a můžete jí použít k šití různých doplňků či brnění pro rangering. Bez jehly a nitě to ovšem nepůjde. Proto zajděte do Crafting shopu v Al-Kharid a nit (thread) s jehlou (nidle) pořiďte.

Jehla bude stačit jedna. Počet nití je závislý na počtu kusů, které chcete vyrábět. Jedna špulka vydrží docela dlouho, takže pro začátek 10ks určitě postačí.

Nyní máte vše potřebné k výrobě kožených předmětů. Pokud jste si nechali od Tannera vyrobit Soft leather, můžete vyrábět tyto věci.

(kliknutím obrázek zvětšíte)

Jednoduše si vezměte do inventáře nějaké kůže, nit a jehlu. Jehlu pak použijte na kus kůže a zobrazí  se tento obrázek s volbou co si přejete ušít.

Vyberte jednu z voleb a v inventáři se po krátké animaci kde zručně „štrikujete“ předmět objeví.

 

Hard leather lze vyrábět jen jedna věc a to je tvrdé ranged brnění.

Opět stačí použít jehlu na kůži. Tím získáte Hard leather body, tedy tvrdé kožené brnění.

 

 HRNČÍŘSTVÍ

Hrnčířství je o výrobcích z hlíny. Proto je třeba nejdříve hlínu opatřit. Vezměte si krumpáč a nakopejte potřebné množství hlíny (clay). Najdete jí téměř všude po celém Runescape. Pro přesnost uvedu alespoň dvě místa, kde se dá clay snadno těžit. První je jižně od západní brány Varrocku a druhá přímo na pozemku Crafting guild.

Pokud jste si clay opatřili, je s ní třeba ještě dále pracovat. Samotná clay je totiž jen pouhý prach a z něj se asi nic vyrobit nedá. Proto si v general store opatřete džbánek (jug) a ten naplňte vodou. Jakmile bude v džbánku voda, použijte jej na clay. Tím hliněný prach zvlhčíte a ten se změní v soft clay. Soft clay je už hmota, s kterou se dá oproti obyčejné clay pracovat.

A nyní je čas něco z té hmoty vytvořit. K tomu potřebujeme hrnčířský kruh. Ten nalezneme buď opět v crafting guild, a nebo na cestě mezi Faladorem a Varrockcem v malé vesničce Barbarian village.

Použijte soft clay na kruh a bude vám zobrazena volba co můžete vyrobit.

Vyberte si to co chcete vytvořit a za okamžik vám postavička zručně vykrouží hrnec, Pie dish a nebo Bowl. V tuto chvíli je však výrobek „unfired“, tedy nevypálený. Je to jen hlína, která dostala nějaký tvar. Stále měkká a pro použití nevhodná. Aby k něčemu byla, je třeba jí nechat vypálit v peci. Pec stojí hned vedle hrnčířských kruhů, tedy není proč otálet. Použijte nevypálenou nádobu na pec, čímž se z ní stane nový, kvalitní a dosud nepoužitý vlastnoručně vytvořený hrnec, mísa nebo forma na koláč. Gratuluji, nyní máte hrnčířství v malíčku.

 

ŠPERKAŘSTVÍ

Co si takhle vyrobit prsten, amulet, nebo tiaru? Proč ne! Je k tomu ovšem zapotřebí sehnat vhodný materiál jako jsou drahé kovy a pokud chcete, tak drahé kameny.

Začneme tedy s obstaráváním surovin. Nakopejte (nebo kupte) silver a gold ore, které v peci přetavte na bary. Tím bychom měli základní materiál.

Dále můžete (nemusíte) sehnat nějaké drahé kameny. Nejlevnější je Sapphire a nejdražší diamant. Nejdříve si ale zkontrolujte váš crafting level, aby jste věděli co až můžete s vaším levelem vyrábět.

Tak a nyní něco o drahých kamenech. Získáváte je při miningu co by vedlejší produkt těžby, od hráčů nebo z některých Random eventů. V tuto chvíli jsou ale hrubé, nehodící se pro zasazení do prstenu nebo přívěsku na krk. Musíte je tedy „otesat“ do hezkého tvaru.

K tomu pochopitelně potřebujete nějaký drahý kámen a dlátko (chisel). To zakoupíte opět v jakémkoliv general shopu a nebo ve výše zmíněném Crafting shopu v Al-Kharid. Aby jste kámen opracovali, použijte chisel na drahý kámen.

Tím získáte „cut“, tedy osekaný lesknoucí se kámen, nyní vhodný pro zasazení do šperku.

 

Výrobky ze zlata a drahých kamenů

Máte tedy otesaný drahý kámen a zlatou cihlu. K tomu aby jste vytvořili šperk je třeba ještě forma, do které odlijete své zlato a zasadíte drahý kámen. Forem je hned několik podle výrobku, který chcete vytvořit. Všechny jsou k dostání v Crafting shopu v Al–kharid stejně tak jako Chisel a nebo potřeby pro šití kožených výrobků.

Jestli že chcete vyrobit prsten, kupte si ring mould, na výrobu necklace slouží necklace mould a pro amulet pochopitelně amulet mould. Nyní máte vše, takže si vezměte do inventáře jak zlatou cihlu, tak formu na příslušný šperk a popřípadě i drahý kámen, který chcete do šperku zasadit. Ten však nutný není. Lze vyrábět šperky jen ze zlata bez drahých kamenů.

Pokud máte vše připraveno, zajděte k některé z pecí (Lumbridge u general store, Al-Kharid nebo Falador) a na pec použijte zlatou cihlu.

(kliknutím obrázek zvětšíte)

Zobrazí se vám tento obrázek, kde si můžete vybrat co chcete vyrobit. Jakmile odkliknete vaší volbu, postavička vloží zlato do pece a přetaví jej ve vybraný šperk.

Prsteny a necklace jsou okamžitě použitelné. Není je třeba dále upravovat. Pokud však vyrábíte amulet, je třeba jej ještě malinko dodělat. Amulet je totiž jen zlaté kolečko buď s kamenem, nebo bez. To si na krk jen s těží pověsíte. Je třeba na zlatý předmět přidělat šňůrku, která by vám šperk na krku držela. Jestli jste si zkoušeli výrobu ball of wool a jeden kousek v bance máte, pak je vyhráno. Pokud ne, musíte si jej vyrobit.

Ball of wool je to tiž právě šňůrka, kterou pro dokončení amuletu potřebujete. Jestliže ho máte, použijte jej na vyrobený amulet a šperk je hotov.

Veškeré zlaté šperky je možné očarovat (jen ty s drahým kamenem). Z amuletů se tak mohou stát amulety na zvýšení některých bojových skillů. Ve free sekci můžete očarovat pouze amulety. Očarované prsteny a necklace jsou doposud výhradou members světů. O enchantu, tedy očarování se dočtete více v sekci o skillu Mage.

 

Výrobky ze stříbra

Ze stříbra lze ve free worldech vyrábět Saradomin holy symbol a Tiaru. Výroba je stejná jako u zlatých šperků. Stačí si opatřit stříbrnou cihlu (silver bar) a to tak, že nakopané silver ore přetavíte v peci. Dále je třeba forma, které je jak už bylo několikrát zmíněno k dostání v Crafting shopu a nebo k sebrání v Crafting guild, kde leží volně na stolech.

Vezměte si tedy do inventáře stříbrnou cihličku, formu a hurá k peci. Použijte stříbro na pec a uvidíte tuto tabulku (pravděpodobně neuvidíte všechny volby jako na obrázku. Záleží na tom jestli jste member a také na počtu splněných questů).

(kliknutím obrázek zvětšíte)

Důležité je, že uvidíte volby pro výrobu Holy symbolu a Tiary. Zvolte si tu co chcete vyrobit a po krátké animaci, kdy se stříbro přetaví ve vámi požadovaný šperk máte hotovo. Tiara se dá ihned použít, ale Symbol je třeba stejně jako amulet opatřit šňůrkou vyrobenou z ovčí vlny (ball of wool).

Tím Vám vznikne neposvěcený Saradominův symbol, který si můžete nechat posvětit knězem v Monastery severovýchodně od Faladoru. Posvěcený symbol vám dává bonus do skillu Prayer.

 

CRAFTING GUILD

Jestliže se váš crafting level vyšplhá na lvl 40, dostanete privilegium vstupu do Crafting guild. Je ještě podmíněn brown apronem (hnedá zástěra), kterou musíte mít oblečenou. Jinak vás stařešina dovnitř nepustí (Brown apron zakoupíte v Clothing shopu na námestí ve Varrocku)

Vstupem do gildy získáte hned několik výhod. V budově je spousta užitečných věcí zadarmo a snadný přístup ke skalám s gold a silver ore. Jako bonus i několik s clay.

Dále hrnčířské kruhy, pec na vypalovaní hliněných výrobků, Tanner a vedle v ohradě stádo s kravami.

Na stolech leží volně k rozebrání formy k výrobě šperků, džbánek a zdroj vody pro snadnou výrobu hliněných předmětů. Co více si přát? Snad jen banku a pec na smaltování cihel… to vývojáři hry do Crafting guild bohužel neobsadili.

 

TRÉNING

Ideální pro tréning je šití Hard leather body a nebo výroba stříbrných tiar. Tiary jsou díky vyšší ceně za silver poněkud dražší, ale zato rychlejší volbou tréningu. Pro nižší levely doporučuji šití výrobků ze soft leather

Fire making

31.03.2007

Jediná věc kterou na FireMaking potřebujete je tinder box a nějaké dřevo na pálení (logs). Ve free světech můžete pálit všechny typy káceného dřeva, a navíc i Maple, které je těžitelné jen v members světech.

 

Využití:
Jediný smysl tohoto skillu ve free vidím jako možnost vaření si jídla při cmb (trénink v sopce a vaření lobstrů přímo na mole), nebo nároky skillů v questech. Každopádně se oplati ho expit při woodcutingu, kdy můžete pálit okamžitě dřevo, které nasekáte, nebo v extrému, když se vám nechce chodit v Al-Kharid k nejbližšímu free pekáči můžete péct i přímo před bankou.

Místa k tréninku:

Nejrozumnější místo k tréninku firemakingu je kousek severně od Crafting Guildy kde roste 8 willow tree a které můžete přímo na místě pálit. Není tu ani velký výskyt hračů, takže máte téměř 100% jistotu, že vás nikdo nebude v pálení ohníčků omezovat. Dalším možným páleništěm je kolem banky v EdgeVille, kde sem viděl minimálně dva lidi získat lvl 99 (skill cape). U EdgeVille rostou dva Yew stromy, ze kterých je nejvíce FM xp, avšak je to místo kde nejvíc free hráču zvyšuje WoodCuting, proto zde doporučuji radši logs v bance.

 

RuneCrafting

31.03.2007

Požadavky: dokončen quest Rune Mysteries

Po dokončení Rune Mysteries jste dostali Air Talisman, je to základní talisman pro výrobu Air rune, která se používá téměř ve většině kouzel, od teleportu až po bojová kouzla. Takže spotřeba této runy je poměrně vysoká. Než začnete s runecrafting, je nutné mít dostatek Rune Essence, jsou to prázdné destičky, na které se vtiskne symbol určité runy. 

Essence se získává z mine essence, do které vás mohou teleportovat ve free světě dva lidi, před vstupem je nutné si vzít krumpáč. Prvním z nich, který vůbec nedoporučuji je Wizard Serdior, který sídlí ve Wizard Tower. Druhým nejlepším místem je Aubury, který sídlí ve Varrocku, toto místo je nejblíže banky ve free světě. Stačí pravým myšítkem stiskněte na Aubury a zvolte Teleport.

 (normál essence)

Aubury vás přesune do Essence Mine, který má 4 ložiska na těžení, je jedno kam zajdete, všechna místa jsou stejná. Ložiska se nacházeji ve 4 rozích této dimenze.

Tento sloup slouží na těžení esencí. Kousek od toho místa lze vidět portál, který vás vrátí na místo, odkud vás teleportovali.

Výroba Air Rune

 

Asi nejlepší místo na trénink runecraftu je ve faladoru, kde vyrábíte Air runy, je to oltář, který je nejblíže banky. Air oltář se nachází na jihu od Faladoru, pro vstup je nutné mít Air Talisman, který použijte na hromadu zářících kamenů, no vzhledem k tomu, že jdete dělat runy, tak samozřejmě naplnit celý inventář rune essencemi.

Uvnitř najdete samotný oltář, stačí se dotknout oltáře a vaše essence se změní na Air runy. Dále pak odnést runy do banky a nabrat nové essence, tento postup opakujte.

Talismany a tiary

Tiary jsou velmi užitečné doplňky v runecraft. Běžně jste museli mít talisman v batohu, ale díky tiary již není potřeba a ušetři vám to 1 místo. Tiara se vyrábí pomoci skillu Craft, čímž získáte prázdnou tiaru, pro jeji očarování je nutné mít talisman k příslušnému oltáři.

Pokud hodláte vyrobit Air Tiaru, tak běžte s prázdnou tiarou a air talisman do Air altar, tam použijte talisman na oltář a následně se přenese síla talismanu do tiary. Tiaru pak můžete nosit jako čelenku a již při vstupu není nutné použit talisman na kameny, ale rovnou kliknout. Podobně lze vyrábět i ostatní tiary, jako je water tiara, fire tiara atd.

První talisman, se kterým jste se seznámili byl Air talisman, ale ve free světě dále existuji Mind, Water, Fire, Earth a Body. Free hráči nemohou vyrábět pokročilé runy, jako jsou Law, Nature, Cosmic, Chaos a Death, ale daji se koupit v obchodě nebo ze zabitých monster.

Jinak body rune je ve free i v member nejméně používanou runou, prakticky jejich kouzla mají minimální využití. Proto doporučuji vynechat výrobu body run, i když přinášeji nejvíce zkušenosti.

Kde je shánět?

Mind talisman můžete získat z těchto impů, stačí je zabíjet. Body talisman se nejčastěji dropuje Guardy ve městě Falador. 

Talismany 4 elementů dropuji tito kouzelníci. Vyskytují se kousek na sever od vesnice Rimmington. Kromě talismanu, převážně z nich padají runy, takže o tyhle chlápky je poměrně velký zájem a ve free světě jsou často vybíjení. 

Seznam oltářů

 RunaPožadovaný level XP Pozice (kliknutím na text se otevře mapa)
 air

 1

 5Jih od Faladoru
 mind

 2

 5.5Sever od Faladoru, kousek od goblinní vesnice
 wather

 5

 6Bažiny v Lumbridge
 eart

 9

 6.5Východ od Varrocku
 fire

 14

 7Sever od Duel Aréna
 body

 20

 7.5Mezi Monastery a Barbarian Village 

Tabulka násobků run

V počátcích budete vyrábět runy v poměru 1 essence : 1 air rune, ale jak vám roste level v runecraftu, tak není problém abyste z 1 essence získali 2x, 3x nebo i 10x více run. Takže třeba pokud máte v runecraft 44 level, a hodláte vyrobit Air runy, tak z 1 essence získáte 5 Air run, pokud máte v inventáři 28 essencí, tak to jsou 140 air run.

 Runa

2x 

3x 

4x 

5x 

6x 

7x 

8x 

9x 

10x 

air 

 11

22 

33 

44 

55 

66 

77 

88 

99 

mind 

 14

28 

42 

56 

70 

84 

98 

 -

 -

wather 

 19

38 

57 

76 

95 

 -

 -

 -

 -

eart 

26 

52 

78 

 -

 -

 -

 -

 -

 fire

 35

 70

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 body

 46

 95

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

Woodcuting

31.03.2007

Woodcuting:

Asi nejjednodušší cesta jak si vydělávat ve světě Runescape je WoodCuting, tímto skillem zároveň můžete získat cenné exp i v jiných skillech.


První věc kterou pro začátek musíte udělat je, opatřit si axe (pro rychlejší získáváni zkušeností doporučuju rovnou i tinderbox). Axe i tinder) získáte buď dokončením tutorialu nebo návštěvou Woodcutting Tutora, který se nachází vedle Lumbridge Castle.


Ze začátku doporučuju expit v Lumbridge na Normal tree (doporučuji okamžitě pálit-proto tinderbox), později když se dostanete na level 15, jít na cestu mezi Draynor village a Lumbridge, kde můžete kácet hromady Oak logs (stejné doporučení jako u normal tree). Klíčovým levlem je pak level 30 kdy můžete začít kácet Willow tree. Tady už se různí doporučení kde trénovat, když chcete willow prodávat oplatí se sekat vedle Draynor Village banky, je tu ovšem dost nevýhoda toho, že i v nejprázdnějších světech tu přes den těží okolo deseti i více lidí. Naproti tomu, když vám stačí willow pálit a nechcete ho nosit do banky je nejlepší jit na jih od Varrocu, vedle crafting guildy, kde budete na 95% mít hromadu willow tree sami pro sebe. Když se dostanete na lvl 60 dál už se woodcuting oplatí, můžete sekat Yew Tree, který se prodává 300ea, takže doporučuju sekat pod Edgeville bankou a rovnou skladovat v bance, když jste silnější nátury můžete rovnou pálit, pak doporučuju sekat pod Faladorem, kde přece jenom není tolik lidí.

Vzácné stromy jako Yew jsou pak na mapě označeny ikonou :


( Willow u Crafting guildy.)


 

Sekery:
 -
 Obrázek Wc level
 Cena Oprava Dodatek
 Bronze axe  1 15-25gp Free Dá se koupit u Boba v Lumbridge.
 Iron axe
  5 56gp Free Dá se koupit u Boba v Lumbridge.
 Black axe
  6 0,5k-1k gp
 10gp Nedá se vyrobit.
 Steel axe
  6200-300gp Free Dá se koupit u Boba v Lumbridge.
 Mithril axe
  21 0,5k-1,5k gp
 18gp -
 Adamant axe
  31 1,2k-2,5k gp
 43gp -
 Rune axe
  41 13k-23k gp
 427gp -

Pokud se vám sekera zlomí opraví ji Bob pod Lumbridge Castle.

Stromy:

 Strom
 Wc lvl
 Exp Dodatek a výskyt
 Normal tree
 1 25
 •  Vyskytuje se v celém světě Runescape
 • Zakladní typ drěva
 • Ve free jen k pálení
  Dead tree
 1 25
 •  Mrtvý normal tree
 • Vyskytuje se ve Wilderness a v Goblin village
  Oak tree
 15 37,5
 • V okolí Draynor village
 • Jížně od Varrocu
  Willow tree
 30 67,5
 • Vrba proto je blízko vody
 • Draynor village
 • Severovýchodně od Lumbridge Castle
 • Severně od Craft guildy
  Yew tree
 60 175
 • Nejdražší -až 300ea
 • Severně od Varrocu
 • Pod Edgeville bankou
 • Severně od Rimmington
 • Na cestě mezi Draynor village a Lumbridge


Random eventy při WoodCutingu:

1. Tree ent-
Může vám zlomit sekeru.

2. Spirit tree-
Nepříjemný duch stromu vás bez brnění a zbraně může snadno zabít.
Dropuje všechny typy axe